Statická elektrina na bielizni

Určite sa vám stalo, že vás „pichla“ elektrina popri tom, ako ste si obliekali vaše obľúbené tričko. Ide o jav, ktorý vzniká pri kontakte (najčastejšie trení) dvoch telies, ktoré vedie k nazhromaždeniu elektrického náboja na ich povrchu, ktorý sa pohybuje z jedného materiálu do druhého. To vedie k nerovnováhe medzi zápornými a kladnými nábojmi v oboch povrchoch. A pretože objekty s opačnými nábojmi sa priťahujú, oblečenie sa tak k sebe začne kvôli statickej elektrine lepiť. Tento jav je úplne bežný. Označuje sa ako statická elektrina na bielizni po praní. V tomto článku zistíte, prečo tento jav vzniká a ako sa ho účinne zbaviť.

 

Vznik statickej elektriny na bielizni

Statická elektrina sa vyskytuje v dôsledku trenia textílie. Práve počas prania dochádza k intenzívnemu treniu medzi bielizňou, čo vytvára elektrický náboj. Keď bielizeň vyschne, elektrický náboj zostane na povrchu textílií.

Tento náboj môže spôsobiť, že sa textílie magneticky pritiahnu k sebe či k iným povrchom. Textília sa dokáže „nalepiť“ na telo človeka, čo môže byť dosť nepríjemné.

 

Tipy a triky ako sa statickej elektriny zbaviť

  • Použite parfémy na pranie. Nielen, že sa zbavíte statickej elektriny na oblečení, ale vaša bielizeň bude aj príjemne voňať. Ak ich doma nemáte, tak rovnako účinný je aj ocot.
  • Pomôžu tiež vlnené gule do sušičky, ktoré nájdete aj v ponuke značky Giovani®.
  • Použite vlhčiaci prostriedok alebo vodu. Ak si všimnete, že sa na bielizni po praní vyskytuje veľa statickej elektriny, môžete ju postriekať jemne vlažnou vodou alebo použiť zvlhčujúci sprej na textílie.
  • Použite ochranné vrecko určené na pranie jemnej bielizne.
  • Umiestnite zatvárací špendlík „zicherku“ na vnútornú stranu oblečenia, kde ho nebude vidieť.
  • Drôtený vešiak môže časť elektrického náboja vziať naspäť.  Prejdite vešiakom po vnútornej strane pozdĺž vášho oblečenia tesne pred alebo po jeho nasadení, aby ste tak udržali statickú elektrinu. Veľmi dobre to funguje spolu s hodvábom.


Statická elektrina na bielizni už pre vás nebude viac strašiakom. Zabojujte proti nej našimi tipmi a urobte si život o trochu príjemnejší.